Home Коментарі Іспанія-Росія: "шпигунський скандал" без наслідків
Іспанія-Росія: "шпигунський скандал" без наслідків PDF Друк E-mail
29.12.2010 16:23

Плаза Майор у МадридіУ Мадриді оголошено про висилку двох російських дипломатів "за діяльність, несумісну з їх статусом". З Москви по аналогічних мотивах були відправлені на батьківщину два іспанські дипломати.

Російських дипломатів вислали з Іспанії місяць тому, іспанських з Росії - 24 грудня. Проте іспанський МЗС офіційно підтвердив ці факти лише зараз, після того, як інформація просочилася в пресу. "Шпигунський скандал" в досить нетривалій історії дипломатичних стосунків між двома країнами - вони були встановлені лише у 1977 році - трапляється не вперше.

Передостанній стався у 2007 році, коли в Іспанії був заарештований відставний капрал Цивільної гвардії Роберто Флорес. У наслідок він отримав 12 років в'язниці за шпигунство на користь Росії. Ну а до цього, на початку 1980-х років, з Іспанії, за підозрою в розвідувальній діяльності, була видворена відразу дюжина радянських дипломатів і співробітників різних зовнішньоторговельних представництв.

Інцидент без наслідків

МЗС Іспанії завірив, що останній інцидент не матиме жодних негативних наслідків для двосторонніх зв'язків, які, як наголошувалося в заяві дипломатичної служби, "продовжують залишатися хорошими". Що стосується російської сторони, то вона взагалі ніяк не коментувала випадок. Як відзначають іспанські незалежні спостерігачі, сторони вважають за краще не нагнітати напруженість в переддень візиту до Москви міністра закордонних справ Іспанії Тринідад Хіменес і інших візитів, у тому числі на вищому рівні, намічених на 2011 рік. Цей рік, до речі, офіційно оголошений "Роком Іспанії в Росії" і "Роком Росії в Іспанії".

Втім, шпигунство - не єдине явище, яке, так або інакше, кидає тінь на стосунки між двома країнами. Останніми роками правоохоронні органи Іспанії постійно ведуть боротьбу з так званою "російською мафією", до якої вони часто відносять і тих, що влаштувалися в країні грузинів, і литовців, і українців, і молдаван, і навіть румунів і поляків. Хоча звинувачувальних вироків у справах про "російську мафію" практично не виноситься, місцеві силовики і преса шумлять про неї постійно.

Скромні зв'язки

Тим часом за об'ємом ділових зв'язків з Росією Іспанія займає далеко не провідне місце в Європі, набагато відстаючи від Німеччини, Франції, Великобританії, Італії та інших держав. Ділова співпраця обмежується постачаннями нафти з Росії, російським туризмом в Іспанії і придбанням росіянами нерухомості в іспанських курортах. Що стосується іспанців, то вони везуть до Росії консерви, фрукти, будівельні матеріали і ширвжиток. Яких-небудь крупних довготривалих проектів співпраці між країнами не існує.

Правда, в 1990-і роки, після розвалу СРСР, сотні іспанських підприємців кинулися було на російський ринок. Проте більшість з них потерпіли повний крах - через нестабільність ситуації, грабежів і дефолту. Незрозуміле для іспанців російське законодавство, бюрократія, рекет і холодна зима - зробили свою справу ще 10-15 років тому. У багатьох іспанських підприємців зникло бажання співробітничати з далекою країною.

"Лукойл" "прокатали"

Не дивно, що коли не так давно зайшла розмова про продаж частини акцій іспанської нафтогазової компанії Repsol російському "Лукойлу", в пресі піднялася хвиля протесту проти цієї операції. Мов, Росії не можна віддавати компанію, оскільки від цієї країни взагалі нічого доброго чекати не доводиться. Проти операції висловилися і політики, і громадськість.

Завести сьогодні партнерські зв'язки з Росією тут зважається вкрай ризиковано. Справа дійшла до того, що, якщо комусь з іспанських дипломатів, що вирушає на службу до Москви, потрібно переправити туди свої речі, то він вдається до послуг німецьких транспортних компаній. Іспанські перевізники, як правило, вирушати до Росії не хочуть.